В случай че минавате край Кюстендил, то може би ще ви е интересно да посетите една късноантична, средновековна крепост.
Става въпрос за крепостта Хисарлъка, разположена само на 2 км. югоизточно от града, върху най-високата равнинна точка на хълма “Хисарлъка”.
Историята на крепостта е доста богата – датирана е от ІV-V век, като се смята, че тогава е изградена. По-късно (през VІ век) е преправяна и така преживява Първото и Второто българско царство. През XV век крепостта е съборена по време на османските нашествия.
Тук има открити множество археологически находки, които свидетелстват за продължителното и постоянно използване на крепостта през античността и средновековието. Проучванията на мястото сочат, че кулите са достигали височина 12 м., а крепостните стени – 10 м. Самата крепост имала форма на неправилен многоъгълник, а цялата площ, на която се е разполагала е около 21 декара. Общият брой кули е бил 14, като формата им е различна – кръгли, триъгълни и правоъгълни. Крепостта разполагала и с 2 порти и 5 потерни (вторични порти, които могат да се използват като тайни входове). Главната порта, която е и най-широка, се намирала на източната стена, близо до главния път. При първоначалния строеж е била двукрила врата, а по-късно е преустроена в спускаща се врата. В крайна сметка е стеснена и накрая премахната.
Що се отнася до днешния вид на крепостта, то можем да кажем, че част от нея е възстановена, благодарение на проект, стартирал през лятото на 2014 година. Създаден е лапидариум (място, на което се подреждат камъни с археологическо значение), а освен това е изграден и театрон с 300 места, откъдето се открива чудна панорамна гледка към Кюстендил.
Крепостта Хисарлъка е обявена за строително-архитектурен паметник на културата с национално значение.
Освен с тази крепост, Кюстендил може да ви заинтригува и с други интересни места, намиращи се в самия град. Ето и най-известните сред тях:
Художествена галерия “Владимир Димитров – Майстора”
Открита през 1972 година в чест на 90 години от рождението на знаменития художник, тази галерия разполага със седем експозиционни зали. Тук може да бъде видяна изключително богата колекция от творби както на кюстендилски художници, така и на автори от цялата страна. Не са за пропускане и експозициите на антично, средновековно и възрожденско изкуство, а също и на чуждестранно изкуство. Днес галерията разполага с фонд от над 3 000 творби, като повече от 1/3 от тях са дело на Владимир Димитров – Майстора.
Римски терми
Това е един от най-забележителните паметници от римско време на територията на България. Римските терми в Кюстендил са втори по големина след тези във Варна, като са датирани от ІІ век. Освен това архитектурата им е единствена по рода си в страната – представлява аркадо-сводова система от коридори, изградени от тухли – това е една от най-усъвършенстваните носещи конструкции. Интересен факт е, че сградата е снабдена с отоплителна система, като освен за хигиенни нужди и лечение, мястото се е използвало и за срещи, разговори и спорт.
Къщата-музей на Димитър Пешев
Разположена в центъра на града, къщата-музей е точно копие на родния дом на Димитър Пешев – човекът, направил толкова много за спасяването на хиляди евреи от нацистките лагери. Построяването на къщата е станало с помощта на Израел, като знак на благодарност към него. Експозицията тук проследява живота и дейността му – той е депутат от 24-то и 25-то Народно събрание и автор на протестното писмо до министър-председателя Богдан Филов, в което се противопоставя на депортирането на невинни хора.
Въпреки че през 1946 година е осъден от Народния съд за фашистка дейност и антисемитизъм, неговото дело не е забравено и той получава посмъртно ордена “Стара планина”. Освен това той е почетен гражданин на Израел, а в Съвета на Европа в Страстбург е поставен негов бюст.
Железният мост
Известен още като моста на голите жени, този обект е разположен над река Банщица, като негов архитект е Рудолф Фишер. Построен е през 1909 г., за да свързва железопътната гара с централния градски площад. През 1969 г. мостът е преустроен и разширен, а от четирите му страни са поставени скулптури, изобразяващи голи женски фигури, които символизират щедростта на кюстендилската природа.
В случай че разполагате с повече свободно време може да посетите също: Балнеолечебния курорт; Дервиш баня; Чифте баня; джамия “Ахмед Бей”; Пиркова кула; Зоологическата градина.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!