Пакистан е в центъра на вниманието на бързо развиващия се туристически пазар от доста години. През 2019 г. едно от най-известните туристически списания в САЩ „Traveller by Condè Nast“ нареди Пакистан сред едни от най-добрите туристически дестинации за 2020 г. Списанието цитира няколко причини за това, от живописните и спиращи дъха туристически атракции до наличието на по-високи върхове (над 22 965 фута) в Пакистан, отколкото в Китай и Непал взети заедно.
През 2018 г. „British Backpacker Society“ определи Пакистан като най-добрата дестинация за пътуване, определяйки я като „една от най-приятелските страни на земята, с планински пейзажи, които са отвъд въображението“. Те са посещавали Пакистан два пъти през 2016 и 2018 г. и са останали изключително впечатлени от гостоприемството, което полуават от местните хора.
В блог в социалните мрежи туристи, които са посещавали 101 държави, посочват Пакистан като явния победител в „Топ 20 дестинации за приключенски пътувания за 2018 г.“ на „British Backpacker Society“, насърчавайки запалените туристи да си резервират пътуване до Пакистан възможно най-скоро. Също през 2019 г. „Forbes“ класира Пакистан като едно от „най-готините места“ за посещение през 2019 г.
За много хора, тези определения за Пакистан като туристически приятелска държава, може би биха прозвучали изненадващо. И все пак остава фактът, че Пакистан, освен с няколкото древни исторически забележителности, е благословен и с едни от най-удивителните пейзажи, планински вериги и долини в света. Северните райони на Пакистан приютяват трите световно известни планински вериги - Хималаите, Каракорум и Хиндукуш. Целият район, благословен с няколко високи планини, пейзажи, езера, ледници и долини с техните спиращи дъха гледки, съчетани с топлото гостоприемство на местните хора, е наистина мечта за всеки турист.
С повече от двадесетте си върха с над 20 000 фута (6100 м) и четирите с над 8000 метра (от общо 14 в света), районът е истински рай за планинари, алпинисти, катерачи и туристи. Формите, размерите и цветовете на тези върхове придават забележителен контраст, който не може да се опише с думи. Някои от най-добре познатите върхове са: K-2 (8611 м - вторият по височина в света) - безспорният монарх на небесата; Нанга Парбат (8126 м) - някога наричан „Планината убиец“; Броуд Пик (8047 м) – огромен и застрашителен; В тези планински вериги има няколко други безименни върха с височина над 7000 метра, които дори не са изследвани до момента.
В продължение на много векове керваните са се борили с тези коварни планини, прекосявайки изключително трудно пътеките, предствляващи най-краткия път между Централна Азия и богатите пазари на Южна Азия. През 1967 г. Пакистан и Китай обядиняват сили, за да построят 900-километровата магистрала Каракорум (известна още като „осмото чудо на света“) по трасето на древния Път на коприната. Прекосявайки необятни планински величия и спиращи дъха панорами на красотата, малко места на земята могат да се сравнят с великолепния пейзаж, през който се спуска магистралата Каракорум.
В северните райони на Пакистан се намират и едни от най-дългите ледници (извън полярния регион), особено в Каракорам. Ледникът Сиачин е дълъг 75 км. Hispar, (52 km) се присъединява към Biafo при Hispar La (5154 m), за да образува 116 км дълъг леден коридор. Батура е с дължина 58 км. Но най-забележителният от тях е Балторо (62 км). Няколко високопланински езера като Sheosar (в равнините Deosai), Naltar (в долината Naltar), Satpara Tso (в Skardu), Katzura Tso (в Skardu) и Tso (в Shigar) придават величие на цялата област. Най-известното и великолепно от тях е езерото „Saif-ul-Malook“, което има богато екоразнообразие и видове синьо-зелени водорасли, придаващи привлекателен контраст на кристално чистата си вода.
Наличието на високи върхове, езера и ледници прави цялата област благоприятен дом на редица приключенски спортове, на които местните и чуждестранните туристи се наслаждават. От 1954 г., когато планината Каракорум бива отворена за експедиции за катерене и преходи, хребетите и ледниците на северен Пакистан се превърнаха в международна „площадка за игра“. Има стотици върхове, които все още си стоят непокорени и представляват предизвикателство за планинарите и алпинистите от цял свят.
По същия начин онези, които се осмеляват да приемат предизвикателството на пенливите бели води на бушуващите планински реки в Северен Пакистан, знаят вълнението и тръпката, които тези изживявания носят. Сега туристите се практикуват водни речни спортове като рафтинг, кану-каяк и каяк в реките Инд, Гилгит, Хунза, Суат, Шигар, Шайок и Кунхар. В доупълнение реките и езерата в северните райони са пълни с пъстърва, която е много популярна сред риболовците.
Има и ски съоръжения в Малам Джабба (долината Суат), Налтар (близо до Гилгит) и Калабаг (Натиагали). През февруари Пакистанската ски федерация организира ежегоден ски турнир в Малам Джабба и Налтар.
Най-любимият спорт на местните в района обаче е поло, който произхожда именно от тук. Полото, което се играе в тази област, е по-грубата и свободна версия, спрямо балансирания метод на игра, популярен. Степента на страст към полото остава най-висока, на най-високо разположеното игрище за поло в света. Всяка година прохода Шандур (3700 метра) кани посетители да изживеят традиционен турнир по поло между отборите на Читрал и Гилгит. Поло фестивалът в Шандур включва също народна музика, танци и други традиционни спортове, а при прохода се изгражда къмпинг селище.
Пленителните северни райони на Пакистан имат всичко, от великолепни и целуващи небето върхове до хипнотизиращи езера. В съчетание с достъпните цени, за които получавате наистина стойностно преживяване и топлото, традиционно гостоприемство на местните хора, правят Пакистан наистина водеща дестинация за туристи от цял свят.
Автор: Омер Манзур Малик
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!