Раницата - най-верният другар на пътешественика!
Тя винаги е до нас - в слънце, студ, вятър, сняг и дъжд. В нея се събира целият ни дом по време на път, затова трябва да се погрижим няколкодневното съжителство с нея да е наистина приятно.
Ето няколко основни неща, на които трябва да обърнете внимание, когато си избирате раница за вашите приключения.
Обем на раницата
Еднодневна раница (15-35 л)
При нея по-голямата тежест пада върху раменете. Тя е подходяща за къси преходи с малко багаж. Има удобен колан за кръста, който да предпазва раницата от изместване, докато се движите.
Алпийска раница (35-55 л)
Подходяща е за еднократни преспивания с минимално количество багаж. Тази раница има вътрешна конструкция за по-голяма здравина, както и по-стабилен колан за кръста. Може да издържа по-големи тежести.
Туристическа раница (55-75 л)
Този размер е създаден за многодневни пътешествия. Раницата е с твърд скелет. Той разпределя тежестта на багажа от раменете към колана около таза. Подходяща е за дълги преходи.
Раница за експедиции (75-100 л)
Продължителни излети или цели експедиции – тази раница е вашето спасение. Препоръчва се за зимни преходи, когато се изисква носенето на по-голяма екипировка.
Раниците с панелен (преден) отвор позволяват бързо и лесно да достигнете до багажа си. Слабото им място обаче са циповете, които могат да пропуснат дъжд или сняг. Търсете раници с ремъци за затягане, които да намалят напрежението върху циповете.
Раниците с отвор отгоре са по-здрави, но са доста по-неудобни, ако трябва да извадите нещо, което се намира на дъното.
Раницата ви ще премине през много и различни места и метеорологични условия, затова трябва да е надеждна. За да разчитате на нея по-дълго време следете за:
- материята, от което е направена (платове Рackcloth или Cordura)
- шевовете – когато дръпнете здраво презрамката на раницата, не би трябвало да виждате конците на шевовете. Това е изключително важно, защото именно оттам влиза вода
- вътрешни конци - трябва да са покрити с плат или да са зашити така, че да нямат директен допир с багажа, когато раницата е пълна
- кръстосан двоен или троен шев на местата, където раницата е най-натоварена - дъно, ремъци, презрамки
- солидни ципове
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!