Древна перла е била открита при археологически разкопки на остров Марава, край бреговете на Абу Даби.
Безценната перла е на възраст 8000г. Тя ще бъде изложена за пръв път на предстояща изложба "10 000 Years of Luxury" в Лувъра Абу Даби.
Цветът на тази скъпоценност е бледорозов, а диаметърът й е около 0,3 см. Тя е открита в неолитно селище, което датира от 5800-5600 г.пр.Хр., което веднага я превръща в най-древната в света според изявление на Департамента по култура и туризъм на емирството.
"Наличието на перли на археологическите обекти е доказателство, че търговията с перли е съществувала поне от далечния период на неолита", казва Абдула Халфан ал Кааби, директор на отдела за археологически проучвания към Министерството на културата и туризма на Обединените арабски емирства (DCT).
The oldest known natural pearl in the world has been discovered by DCT archaeologists working at a Neolithic site on Marawah Island. The 8,000-year-old ‘Abu Dhabi Pearl’ will feature in the upcoming @louvreabudhabi exhibition 10,000 Years of Luxury pic.twitter.com/Kd3jHHCVCT
— Department of Culture and Tourism - Abu Dhabi (@dctabudhabi) 20 октомври 2019 г.
"Перлата в Абу Даби е зашеметяваща находка, свидетелство за древния произход на нашето обвързване с морето", каза председателят на ДКП Мохамед Халифа Ал Мубарак. „Откриването на най-старата перла в света в Абу Даби дава яснота, че толкова голяма част от най-новата ни икономическа и културна история има дълбоки корени, които се простират до зората на праисторията“.
На археологическия обект на остров Марава изследователите са открили и куп кости, произтичащи от морски животни като риби, костенурки, дюгон и делфини.
"Стигнахме до извода, че хората от този период са били много добре запознати с морето и го смятат за основна част от ежедневието", обясни Ал Кааби във видео, туитирано от DCT. „Може би перлите са били част от бартерния процес с други цивилизации.“
В исторически план екипажи се гмуркали в плиткия Персийски залив, за да добиват стриди и в крайна сметка да получат скъпоценните перли вътре в тях. Промишлеността на перлите е голяма част от местната икономика, но към 1900 г. тя започва да намалява след конкурентно производство от японски производители на стриди.
Доброто състояние на перлата я прави подходящо допълнение към предстоящото изложение в Лувъра Абу Даби. Експонатът е част от "празника" на световната история на пищността и лукса чрез 350 необикновени предмета, обхващащи различни култури и древни цивилизации. Той трябва да отвори вратите си за обществеността в края на този месец.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!