Всички знаем що е то паеля (или паейя), но знаем ли откъде точно идва и какви са тайните в приготвянето й? Не е редно да се отправяте към Валенсия без да знаете всичко за любовната история на града с паелята.
История на паелята
За разлика от много други факти, свързани с историята на паелята, за мястото на нейния произход спор няма. За пръв път паелята е приготвена във Валенсия, Испания. Повечето хипотези твърдят, че в началото паелята е била приготвяна и консумирана от по-бедните жители. Продуктите, които те използвали, били остатъците от кралските пиршества. Ето защо според една теория думата paella идва от арабски и означава остатъци. Други пък твърдят, че името идва от латинската дума patella, която означава плосък съд, използван за религиозни цели. Това, което знаем със сигурност, е, че паелята е добила популярност през 19-и век и през този период е била основно ястие на масата на испанските работници. Приготвяла се е на открито върху запален огън. Рецептата в различните селца е варирала според зеленчуците, с които са разполагали хората. Поради скромните си доходи местните жители са слагали месо само в редки случаи.
Днес паелята е световноизвестно ястие, което може да намерите в ресторанти по цял свят.
Видове паеля
Испанците често казват, че колкото готвачи съществуват, толкова са и рецептите за приготвянето на паеля.
Автентичната валенсианска паеля съдържа ориз, заешко или пилешко, шафран, домати, фасул, чушки и други зеленчуци, отглеждани в района.
Съществува също така и паеля с морски дарове, която е наричана още паеля Мариско. За любители на месото най-подходящата е смесената паеля, в която има месо и морски дарове. А пък за онези, които не искат месо, съществува вегетарианска паеля.
Интересни факти за паелята
1. Много хора смятат, че паелята е национално испанско ястие, но испанците я възприемат като специалитет, типичен за района на Валенсия.
2. 27 март е национален ден на паелята в Испания.
3. Неделя на обед е най-популярното време за ядене на паеля в испанските семейства.
4. Паелята често се яде директно от съда, в който е приготвена.
5. Жълтият цвят на паелята се дължи на подправката шафран.
Ако вече ви се ходи в Валенсия, вижте и най-добрите екскурзии до Валенсия.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!