Няма по-добър начин да опознаеш дадено място от една дълга и приятна разходка! Точно на такава ще ви поведем в Ловеч и по-специално в парк „Стратеш“!
Паркът носи името на естествен хълм, върху който е разположен. Хълмът Стратеш е показан още на карта, изработена от Феликс Каниц с наименованието „Велика планина“. В руски карти и описания от времето на Руско-турската война (1877 – 1878 г.) е наименуван „Рижата височина“. От този хълм започват действията на отряда на генерал-майор Александър Имеретински за освобождаването на града.
Създаването на парка започва през 1902 г. В чест на Освобождението на Ловеч от османско владичество са издигнати първоначално Белият паметник и Черният паметник. Те са построени в памет на Битката при Ловеч на 22 август 1877 г.
Белият паметник се извисява в парка „Стратеш“ на мястото, от което руската артилерия обстрелва главния турски редут в местността „Червен бряг“.
Проектът на паметника е на архитект Вокар, а общата му височина е 11 метра. Представлява пресечена пирамида, изградена от дялани камъни, завършваща на върха с християнски кръст. В основата на северната и южната му страна са вградени по 6 стъпала. Те водят до паметни плочи от бял италиански мрамор.
На северната страна е вградена паметна плоча с надпис, напомнящ за освобождението на Ловеч на 22 август 1877 г.- „Въ царствование Российского императора Александра II подъ началством Генералъ-лейтенанта Светлейшаго Княза Имеретинскаго 22- го августа 1877 года Взятие приступом Ловчи“. Над нея е поставен руският императорски герб. На южната страна е вградена паметна плоча с имената на руските военни части, участвали в битката при Ловеч.
От мястото на Черения паметник пък руските части влизат в града по шосето Севлиево-Ловеч, след като са превзели турския редут на „Рижата височина“.
Черният паметник е издигнат едновременно с Белия паметник през 1902 г. И двата монумента имат форма пресечена пирамида, завършваща с християнски кръст, само че Черният е направен от черни метални плочи, произведени в Путиловския завод в Санкт Петербург. Те допълнително са боядисани с черна боя и от тук идва наименованието „Черния паметник“.
Издигнат е в памет на 4 войника от 118-ти пехотен Шуйски полк и 11 войника от 64-ти пехотен Казански полк, загинали на 22 август 1877 г. при Освобождението на Ловеч от османско владичество.
През 1977 г. е оформена Алея на българо-руската дружба - кръгово Мемориално място, посветено на Освобождението. Издигнати са и паметници на загиналите ловчански опълченци в Руско-турската война (1877 – 1878 г.). От площадката на алеята се открива красива панорамна гледка към града.
В източната част на парк „Стратеш“ е разположен Ловешкият зоопарк, който ще ви впечатли с голямо животинско разнообразие. Той е вторият по големина зоопарк в България.
Създаден е през 1961 г. и заема площ от 110 дка. В него се отглеждат 420 животни и птици от 74 вида, представители на всички континенти.
Зоопаркът е любимо място на жителите и гостите на града. Той има пряка пешеходна връзка с Алея на българо-руската дружба, Белия паметник, Черния паметник, както и с паметника на Васил Левски, музей „Васил Левски“ и АИР „Вароша“.
Ловешкият зоопарк е домакин на редица мероприятия и събития. На 2 и 3 юни 2018 г. за втори път ще гостува Прабългарска школа за оцеляване "БагаТур", представяйки своя спектакъл състоящ се от три части.
Всяка част представя характерни бойни сюжети – елементи от ритуалите, митологията, танците и игрите на прабългарите, траките и славяните.
За посетителите ще бъдат организирани интересни занимания, сред които: стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, хвърляне на копия, снимки с коне и др.
Седмица по късно ще бъде отбелязан 1-ви юни – Международният ден на детето със спектакъл на Цирк Де Ла Люлин - гр. София, придружен с много атракции, забавни игри и други изненади.
Задължително включете Ловеч и парк „Стратеш“ в пролетните си дестинации!
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!