В което и кътче на Родопа планина да се озовете, винаги има какво да видите.
Планината сама по себе си има уникална природа, която действа успокояващо и хармонично на всеки дръзнал да я посети. В Родопите, разбира се, не липсва и малко мистика, история и древни традиции. Великият български писател Иван Вазов е казал: „Който не е видял Родопа, не е видял България.“ И наистина е бил прав. Всяко следващо посещение в тази величествена планина ни носи нови трепети, вълнуващи преживявания и ни зарежда енергийно. Няма човек, който да е посетил тази част на България и да не се е влюбил в нея, да не е оставил част от душата си тук.
Разходката, която Ви предлагам включва много красиви и интересни места. Отправна точка може да бъде град Чепеларе, в който е подходящо и да се нощува. Градът е малък, интересен, сгушен в планината и съвсем близо до ски пистата Мечи чал. От края на града, в която и посока да тръгнете пеша, в гората има множество пътечки, които са приказни за къси и по-дълги разходки. В града има уникален пещерен музей, който се намира на партерния етаж на почивна станция Пещерняк. В него може да се запознаете с общия произход на пещерите, както и с причудливите им образувания – сталактити, сталакмити и сталактони.
За желаещите да си направят по-дълъг планински преход от единия край на града, точно зад базата Пещерняк, могат да тръгнат по изключително живописна маркирана пътека в посока Националната Астрономическа Обсерватория „Рожен“. Преходът е дълъг, но за сметка на това е доста лесен и лежерен за ходене. Има много естествени панорамни площадки, които разкриват впечатляващи гледки към град Чепеларе и заобикалящата го планина.
Обсерваторията е най-голямата такава, не само на Балканите, но и в тази част на Югоизточна Европа. Открита е на 13.03.1981г. В нея има 4 телескопа за наблюдение. По тясно извито стълбище, може да се качите на панорамната тераса, която обикаля самата обсерватория и от там да се насладите на панорамни родопски гледки.
Друго интересно място в близост, което може да посетите, е връх Снежанка с едноименната телевизионна кула. До там може да се стигне и с кола, но препоръчвам да оставите автомобилите си в основата на върха, около хотелите и заведенията, и от там последните метри да извървите пеша. Пътеката е широка, полегата и приятна за ходене и разглеждане.
Връх Снежанка е висок 1926 метра, а самата кула е 156 метра. На самия ѝ връх се намира панорамен ресторант с 360 градусова гледка. Определено си заслужава да се качите и да изпиете едно кафе пред тази уникална панорама, която ще се разкрие пред Вас.
Не бива да пропускаме и разположените в близост до Чепеларе известни села – Широка лъка и Гела. Широка лъка има невероятен облик, със своята уникална типично българска архитектура, бели къщички и подредени покривчета. Тук сякаш времето е спряло и всичко е така автентично и интересно.
Съвсем близо, само на няколко километра се намира друго известно село – Гела. То е прочуто със своите гайдари и дива природа, на места, все още непокътната от човешка ръка. Разхождайки се в района на Гела, няма как буквално да не се влюбите в това място. Веки посетил селцето, казва че е оставил късче от душата си тук и има защо.
Като последна спирка по време на екскурзията Ви в Родопите силно препоръчвам с. Момчиловци. Селото е много красиво и живописно и в района му има аязмо, посветено на пророк Илия. Смята се, че този район е бил населен още от древните траки.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!