„Седем дни в Родопите”включва 44 туристически обекта, подходящи за ваканцията.
Дойде сезонът на летните отпуски. И една от най-подходящите дестинации, към които да поемете, за да се скриете от шума на големия град, заема голяма част от територията на България (над 13%).
За да се почувствате като истински пътешественици, не е необходимо да пътувате до далечни земи. Достатъчно е да прекарате „Седем дни в Родопите”!
Новата книга от авторката на „52 екопътеки” Ели Иванова ще зарадва всички любители на планината, предлагайки примерен маршрут, който позволява в рамките на една седмица с кола да прекосите Родопите от изток на запад.
Красиви и стратегически, Родопите са били винаги примамливи за заселници и завоеватели. Освен някои от най-известните ѝ забележителности в това издание създателката на блога „Думи в друми” включва и по-малко познати, но също толкова красиви места. А вещите ѝ съвети са допълнени от майсторските фотографии, дело на Иван Иванов, които ще ви пренесат в потайните и древни гори на Родопите. А колкото и да обикаляте из тях с месеци, винаги ще отриете някое ново кътче, което да ви изненада със спиращи дъха гледки и богата история.
В този пътеводител са описани 44 туристически обекта, сред които има крепости, долмени, пътеки, водопади, мостове, извори, меандри и китни родопски градчетаи села. Всеки един от тях е достъпен за всеки – не са необходими някакви свръхспособности, нито специална екипировка.
„Седем дни в Родопите” ще ви разкрие Родопите от край до край. Остава само да ги преживеее и със сърцето си!
„Няма човек, който да обгърне Родопа с един поглед. Няма връх, на който да се изкачиш, та да я познаеш с един поглед. Трябва да я извървиш и да я изстрадаш, та после да я събереш в сърцето си и да я погледнеш – ала трябва да имаш сърце на орел. Не можеш да видиш Родопа с очите си, трябва да я видиш със сърцето си. Със затворени очи, в себе си.“
Антон Дончев
Из „Седем дни в Родопите” от Ели Иванова
Екопътека Каньонът на водопадите
Екопътека Каньонът на водопадите е много приятно място за разходка край Смолян. Изградена е в китна местност – резерват Сосковчето, и се вие покрай река Герзовска, а водопадите, които могат да се видят по нея, са наистина много.
Един от водопадите по реката – водопад Орфей, висок 68 м – е от най-високите в Родопите. Струите му се спускат надолу по голяма скала във формата на лира. Сърцето е друг интересен водопад по маршрута, водите му текат на две струи, образуващи очертанията на сърце.
Освен водопадите, интерес по пътеката будят три площадки за наблюдение с красиви панорамни гледки.
Как се стига
За да стигнете до екопътеката, трябва да тръгнете от Смолян в посока село Мугла. Малко след Смолян, при стар бетонов възел, трябва да се отклоните вдясно по тесен път с лош асфалт. Поставени са жълти стрелки табелки за екопътеката.
Координати на отбивката: 41.579493, 24.659579.
Може да продължите още малко по този път до неголям паркинг. Там най-добре оставете колата и продължете пеша, защото пътят става много лош, а и вече сте съвсем близо до началото на пътеката.
Особености на маршрута
Маршрутът на екопътеката е кръгов и може да се раздели на четири етапа. Изминава се за около 3 часа, без да се включват почивките. За по-голяма яснота в маршрута включвам и отсечката от паркинга до началото на пътеката.
Етап 1: паркинг – първи мост
Този етап представлява леко изкачване по широк път, който в по-голямата си част е покрит с асфалт, но изронен с годините. Етапът се изминава за около 35 минути и приключва на първия мост над реката. От там насетне маршрутът е кръгов, като кръгът се затваря точно при моста.
Етап 2: първи мост – първа панорамна площадка
От моста пътеката продължава леко надясно и нагоре. В зависимост от метеорологичните условия в района, предшестващи вашата разходка, може да се натъкнете на доста паднали дървета в реката. Все пак самата пътека се разчиства редовно и мостовете и стълбите се поддържат в добро състояние.
Този етап е предимно изкачване, на места по дървени стълби. Минава се по доста мостчета. Тук ще се натъкнете на двата най-атрактивни водопада – Орфей и Сърцето, за които вече споменах.
Етапът се изминава за около час. Той приключва на панорамна площадка високо в скалите с невероятна гледка към Смолян.
Етап 3: първа панорамна площадка – първи мост
В началото на този етап ще се изкачите още малко, след което започвате спускане, на места – стръмно. Внимавайте да не се подхлъзнете. Пътеката се вие в гора. Минава се през втора панорамна площадка и после още една, която е леко встрани от пътеката. Има табелки за всяка от площадките.
Етапът се изминава за около 50 минути.
Етап 4: първи мост – паркинг
Това е етап 1 в обратна посока. Изминава се за същото време – 35 минути.
Като цяло пътеката е добре обозначена и е оборудвана с удобни зони за отдих. Атракция в преминаването на маршрута са многото стълби и мостчета.
Връх Орфей: най-високият връх, достъпен за туристи в Родопите
координати на началото на пътеката: 41.603255, 24.591371
достъп: пеша
забележителности:
други места наблизо: Каньонът на водопадите, Смолянски водопад, Момчилова крепост, крепост Калето и каньон Горло до село Кошница, изворът на река Арда.
Връх Орфей, висок 2188 м е втори по височина в Родопите. Това е и най-високата точка в планината, на която може да се качи човек, защото на първенеца Перелик (2191 м – само с 3 м по-висок) има военен обект и достъпът е забранен.
Връх Орфей е изключително панорамен и до него се стига сравнително бързо и леко. Преходът предлага красиви гледки отвисоко.
Връх Орфей е известен още с имената Карлъка и Широколъшки снежник. По-долу ще опиша маршрута до него с начална точка малко след хижа „Перелик“. Има и друг маршрут, тръгващ от село Гела, който обаче е по-труден заради по-голямата денивелация.
Легендата
С връх Орфей и старото му име Карлъка е свързана една от най-хубавите родопски народни песни, превърнала се в химн на Родопите. В нея се разказва стара легенда. Било времето на османското робство. Случило се така, че в едно родопско село мъжете били на гурбет далеч от къщите си, а башибозуци кръстосвали селата. Една възрастна жена от селото, за да спаси момите от позор и безчестие, ги повела към близкия връх Карлъка и ги скрила недалеч от него в една пещера. Накарала ги да облекат овчи кожи и да се намажат с въглен. Така девойките били спасени. Когато мъжете се завърнали от странство, тръгнали да търсят любимите си в пещерата, но не ги познали с тези черни лица в овчи дрипи. Ала една девойка видяла любимия си, позабърсала си лицето, излязла напред и запяла:
Бела съм, бела, юначе,
цела съм света йогрела.
Един бе Карлък останал
и той не щеше остана,
ам беше в могла утонал.
В моглана нищо немаше,
сал едно вакло овчарче.
Сиво си стадо пасеше,
с меден кавал свиреше,
кавален дума думаше:
Галени га са ни зьомат,
технону бално колко е!
Как се стига до началото на пътеката
Отправна точка за началото на маршрута към връх Орфей е един параклис на около километър и двеста метра след хижа „Перелик“, до който се стига с лека кола.
За хижа „Перелик“ от Смолян поемате в посока село Стойките. За хижата трябва да завиете наляво на около 6 – 7 километра след Смолян. Има табелка. Продължавате по тесен, но добър асфалтов планински път. След около 4 километра асфалтът преминава в път с трошено-каменна настилка – равен и твърд. След още един километър стигате хижа „Перелик“. Продължавате още около 1 километър и 200 метра и стигате параклиса. Общо от отбивката за „Перелик“ до параклиса са около 6,5 километра. До параклиса има заравнено място, удобно за паркиране, а срещу него от другата страна на пътя – беседка с чешма.
Параклисът се намира на 2000 метра надморска височина.
Особености на маршрута
Маршрутът за изкачване на връх Орфей е дълъг малко над 6 километра, изминава се за около 2 часа и 20 минути и може да се раздели условно на следните два основни етапа:
• етап 1: параклис – седловина Говедарника (1 час и 20 минути);
• етап 2: седловина Говедарника – връх Орфей (1 час).
Към това време е хубаво да си предвидите 15 – 20 минути за почивка. Преходът е сравнително лек, без големи денивелации, пътеката е мека в по-голямата си част – пръст или трева. По маршрута се следва червената маркировка към хижа „Ледницата“. Подсичат се няколко родопски върха, затова се редуват кратки изкачвания и спускания, като най-сериозното изкачване е преди самия връх Орфей.
Обратният път отнема около 2 часа и 10 минути без почивките. Времето за изминаване е малко по-кратко, което се дължи на факта, че в тази посока спусканията са повече като разстояние.
Следва подробно описание на маршрута.
Етап 1: параклис – седловина Говедарника
За начална точка приемам беседката с чешма (в нашия случай чешмата не течеше) до черния път срещу параклиса. На това място маркировката – червена и колова – напуска черния път и тръгва по поляната надолу. Насреща е връх Перелик – ще видите част от военните съоръжения. Ние си следваме маркировката. Пресичаме един поток и започва първото изкачване по маршрута.
Следва друг поток, а ние си следваме маркировката (наш ценен гид по целия маршрут), която някъде в средата на хълма завива леко надясно през клека и влиза в горичка, за да подсече по-нататък върха отдясно (северно).
На това място право напред и нагоре продължава широка пътека към връх Перелик. Ние сме към връх Орфей. Върви се през гората. Следва ерозирал участък, после пак гора. На местата, където гората оредява, се откриват и първите панорамни гледки.
В далечината назад се откроява кулата на връх Снежанка над Пампорово. Като се излезе от гората, се вижда обширна седловина. Там долу-горе се пада средата на маршрута и е удобно място за почивка.
Седловината се казва Говедарника, върхът пред вас е Шабалиева Каба, а зад гърба ви е връх Малък Перелик, който също сте подсекли.
Етапът се изминава за около 1 час и 20 минути.
Етап 2: седловина Говедарника – връх Орфей
Продължаваме напред през седловината – имаме леко спускане, после равен участък, малко изкачване. След това пътеката влиза в още една гора, след 10 – 15 минути излиза от нея на поляна и не след дълго стига до отбивка вляво към Мефраб чешма. За връх Орфей продължаваме напред. От това място следва най-сериозното изкачване по маршрута – за кратко разстояние се преодоляват около 100 м денивелация, тук е и по-каменисто, за разлика от преобладаващата мека пътека.
Излизаме на билото, откъдето вече върхът се вижда вдясно. Има и стрелка към него. Тук напускаме червената маркировка и тръгваме право нагоре към връх Орфей по ясно видима пътека. Имаме още 50 метра денивелация, но наклонът не е стръмен. След по-малко от 10 минути сме на върха.
Етапът се изминава за около час.
Горе на върха
На връх Орфей има поставена каменна пирамида със знаме и плоча с името на върха и височината му – 2188 м. Невероятни гледки се откриват във всички посоки. Виждат се Роженската обсерватория, кулата на връх Снежанка, връх Перелик, множество заоблени родопски хълмове на юг – югозапад. Още по-далече на югозапад личат високите върхове на планината Боздаг в Гърция; на северозапад се вижда хижа „Ледницата“, а в далечината и Девин.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!