Честито Възкресение Христово! Носете доброто в сърцето си и винаги му давайте път!
На този светъл празник искаме да ви припомним няколко обичаи и традиции, както и тяхното значение.
Пазете християнските и българските обреди и ритуали, те създават нашето единство.
Великденските яйца:
- Яйцето е символ на жизненото начало и обновителните процеси в природата. В много митологии присъства идеята, че светът е създаден от яйце, затова то олицетворява Вселената.
- Първото яйце винаги се боядисва в червен цвят. Според една легенда, когато Божията майка отишла в Рим, посрещайки императора, тя му подарила червено яйце – символ на Христовата кръв.
- Стопанката на къщата натърква бузките на децата с първото червено яйце и рисува кръст на челата им, за да са здрави и румени през цялата година.
- След това яйцето се поставя пред икона - най-често на Дева Мария. По този начин се смята, че домът ще бъде закрилян от нея през годината.
- На следващата годината, оставеното пред иконата яйце, се чупи и ако не е развалено, всички в дома ще се радват на здраве и благополучие.
- Яйцето може да се зарови в нивата, за берекет и да пази реколтата.
Великденските козунаци:
- Спорд българските обичаи почти всеки празник се почита с обреден хляб. Такъв е и козунакът, който обаче навлиза като традиция едва в началото на XVIII век.
- Козунакът се меси в Страстната събота преди изгрев слънце.
- Козунаците, както и всички видове хляб, не се режат, а се чупят, защото се вярва, че хлябът има душа.
Тържествената литургия:
- В полунощ на събота срещу неделя се провежда Тържествена литургия в църквите и храмовете. След това вярващите ги обикалят три пъти. Накрая всеки си взима частичка от благодатния огън, който отнася мълчаливо вкъщи. Вярва се, че така всеки взимаа част от божествената светлина.
- Ако човек успее да занесе запалената свещ до дома си, ще има късмет, здраве, ще е пречистен и щастлив, а в дома му ще има само благоденствие.
***
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!