Кое е първо: кокошката или яйцето? Този философски въпрос обърква хората от векове. Ако яйцето е дошло първо, кой го е снесъл? А ако кокошката е била първа, как се е появила без яйце?
Е, най-накрая можете да спрете да спорите роднините си, защото учените казват, че са разгадали случая. Според изследователи от университета в Бристол и университета Нанкин в Китай най-накрая имаме отговор на вековния въпрос: кокошката е първа!
Въпросът дали първо е кокошката или яйцето тормози човечеството от векове. Но, според изследователите ранните влечугоподобни предци на кокошките са били наоколо, преди те да еволюират, за да могат да снасят яйца.
Ако се погледне философски на въпроса, то Аристотел пише още през четвърти век пр. н. е., че въпросът е „безкрайна последователност“, на която никога не можем да намерим отговор. Гръцкият философ Плутарх отново поставя въпроса в своето есе „Симпозиаците“ през първи век от н.е., като го нарича „велик и тежък проблем“. И докато много хора намират дебата за тривиален, Макробий отбелязва през пети век от н.е., че той всъщност трябва „да се разглежда като тема от голямо значение“. В 21-ви век все още не можем да постигнем консенсус по въпроса. Всъщност вече не е така!
Революционното проучване, „Удължено задържане на ембриони и жизненост при първите амниоти“, беше публикувано на 12 юни 2023 г. в Nature Ecology & Evolution. Изследователите са изследвали 51 фосилни вида и 29 живи вида, някои от които са яйцераждащи или снасят яйца, а някои от които са живородящи или раждат живи малки. Според съобщение за пресата от университета в Бристол откритията на учените разкриват, че „всички големи еволюционни клонове на Amniota, а именно Mammalia, Lepidosauria (гущери и роднини) и Archosauria (динозаври, крокодили, птици) разкриват живо раждане и задържане на ембрион в техните предци.
Казано на прост език, преди да се появят яйцата, тези влечуги са раждали живи малки.
„Удълженото задържане на ембриони (EER) е, когато малките се задържат от майката за различен период от време, вероятно в зависимост от това кога условията са най-добри за оцеляване“, продължава прессъобщението. „Въпреки че яйцето с твърда черупка често е било разглеждано като едно от най-големите иновации в еволюцията, това изследване предполага, че именно EER е дал на тази конкретна група животни най-добрата защита.“
С други думи, някои животни, за които винаги сме знаели, че снасят яйца, вместо да раждат живи малки, не винаги са били в състояние да го направят. Така че пилетата са съществували, преди да започнат да снасят яйца.
"Преди амниотите, първите четириноги, които са развили крайници от рибни перки, са имали като цяло земноводни навици“, обяснява професор Майкъл Бентън от Училището по наука за земята в Бристол. „Те трябвало да живеят в или близо до вода, за да се хранят и размножават, както при съвременните земноводни като жаби и саламандри.“
„Когато амниотите се появили на сцената преди 320 милиона години, те успели да се откъснат от водата, като развили водоустойчива кожа и други начини за контролиране на загубата на вода“, продължава Бентън. „Но амниотичната яйцеклетка е ключът. Твърди се, че това е „частно езерце“, в което развиващото се влечуго е било защитено от изсъхване в топлия климат и е позволило на Amniota да се отдалечи от брега и да доминира над сухоземните екосистеми.“
Но сега тези широко приети истини са оспорени. Всъщност някои видове дори могат да се превръщат от яйцераждащи или живородящи и да решат кога точно искат да освободят малките си.
„Понякога близкородствените видове показват и двете поведения и се оказва, че живораждащите гущери могат да се върнат към снасяне на яйца много по-лесно, отколкото се предполагаше“, казва ръководителят на проекта професор Баою Джианг.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!