Сигурни сме, че и вие все някога сте се чудили какво означават наименованията на страните по света и защо са именно такива, каквито са.
Затова решихме да предоставим на вашето внимание списък със страни с произхода на техните наименования:
1. Македония
Името ѝ означава „земя на високите хора“. Идва от гръцкото “mak” – „висок“.
2. Малта
В древни времена островът е известен с меда си и уникалния си вид пчели, от които се добива. Наричан е Melitta или melite от гърците заради тяхната дума за мед – meil. Много подобна е латинската дума за мед – mel.
3. Молдова
По името на рекла Молдова. Според легендата тя на свой ред е кръстена от принц Драгош, войвода на страната, на вярното му куче Молда. Преди това регионът се казвал Богдания, по името на друг местен войвода.
4. Монако
Полисът е основан от финикийците през VI в. преди Новата ера. Името му идва от гръцки – monoikos –„една къща“/„един храм“ и бележело място, където търговците могат да си починат.
5. Нидерландия
Името ѝ означава „ниска земя“– от особеността на самата земя, която на места е под морското равнище, спечелена от морето. Другото име, с което е известна страната, Холандия, е само една от областите в страната, а в миналото тя е бил център с голямо политическо и икономическо влияние по времето на Република Съединени провинции.
6. Норвегия
Името ѝ означава „северният път“/„пътят на север“– от старата северняшка дума norrevegr. To символизира викингските рейдове по различните пътища – на юг, на запад, на изток и на север.
7. Полша
Името ѝ означава „земя на полята“– от поле, а респективно поляците са – „хората на полята“.
8. Португалия
Името ѝ означава „топло пристанище“. Страната получава наименованието си от латинското portus cale, което означава точно това – топлото пристанище, позовавайки се на римско селище при устието на река Дуро.
9. Румъния
Името ѝ означава „хора от Рим“. То е референция към римските легионери, които са се установилия в областта Дакия.
10. Русия
Името ѝ означава „земята на Рус“. Според някои това „рус“ идва от финското определение за шведите – ruotsi – и може да се приеме като „шведски викинги“. Може да е объркване от страна на финландците или може да е препратка към Рюрик – варяжкият военачалник, вероятно шведски викинг от народността рус, който през 862 г. установява контрол над Ладога и построява селището Холмгард в Новгород и за когото се смята, че е основателят на руската държава.
11. Сан Марино
Името идва от св. Мариний християнски каменоделец, а после и светец. Според преданията той пристига от остров в Далмация и работи като зидар в град Римини. По време на гоненията срещу християните от император Диоклециан, бяга и се крие в полите на планината Титано. Там изгражда малка църква и така поставя основите на Сан Марино. Богатата римлянка Феличисима, приела християнството, му дарява планината Титано.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!