Барселона, една от най-популярните дестинации в света, получи грубо събуждане за това колко ефективно управлява туризма.
Хиляди протестиращи излезнаха на улиците в Барселона през уикенда срещу свръхтуризма.
Близо 3000 души излязоха на улицата в събота. Повече от 140 организации, включително квартални асоциации, еколози и жилищни активисти, маршируваха под лозунгите „Стига, нека поставим ограничения на туризма“ и „Туристи, ходете си вкъщи, съобщи Catalan News.
Някои протестиращи напръскаха с водни пистолети туристите, седнали в ресторантите.
This is #Barcelona.
— Kumar Manish (@kumarmanish9) July 8, 2024
Imagine saving up your hard-earned money to travel to Europe, hoping to enjoy the sights and contribute to their struggling economy.
Instead, you find yourself being sprayed with water guns with “tourists go back home” placards.
pic.twitter.com/qXuLK3j9tZ
Местните жители протестират срещу липсата на достъпни жилища, за което обвиняват краткосрочните наеми, и пренаселеността, причинена от круизната индустрия. В края на юни градът обяви, че ще забрани всички краткосрочни наеми до 2029 г.
Барселона е имала протести срещу туризма и в миналото.
„Това са същите проблеми, които имахме преди ковид пандемията. Те просто се завръщат малко по-големи, отколкото бяха преди, защото има повече хора, които пътуват“, споделя Ив Марсо, вицепрезидент на G Adventures. Според него, туризмът вече се е разпространил извън центъра на града.
През 2022 г. генералният директор на Turisme de Barcelona беше уволнен от Градския и туристическия съвет на организацията, който представлява местните жители.
Барселона е една от най-популярните дестинации в Европа в момента. „Претъпкано е. Предизвикателство е да ползваш каквото и да било, да ползваш транспорт, хотел, каквото и да е“, твърди Марсо.
G Adventures намали броя на дните, които обиколките им прекарват в Барселона, за да ограничи приноса си към свръхтуризма. „Опитваме се да ограничим броя на дните, в които сме в Барселона като група“, каза Марсо.
Около 26 милиона туристи са посетили в Барселона през 2023 г., генерирайки 12,75 милиарда евро (13,8 милиарда долара) разходи, според Turisme de Barcelona.
Барселона е най-новата дестинация в Испания, която отбелязва ръст на протестите срещу свръхтуризма. Протести също така избухнаха на Канарските острови, Балеарските острови, Майорка, Менорка и Малага.
Основна точка на разочарование за местните жители е нарастването на краткосрочните наеми. В Малага предлагането на краткосрочни наеми е нараснало с 24%, докато търсенето е нараснало с 31%, според AirDNA.
Тази година местните политици въведоха набор от политики като нови данъци и забрани за круизи, за да обезсърчат масовия туризъм.
Венеция въведе входна такса за еднодневни екскурзии.
Амстердам планира да забрани круизните спирки на главния си терминал до 2023 г. и блокира изграждането на нови хотели.
На популярната японска планина Фуджи местните власти наскоро въведоха дневен таван за посетители и таксуваха туристите за влизане в популярната пътека Йошида.
Индонезийският Бали сега начислява „туристическа такса“, когато посещават острова. В Исландия националното правителство възстанови туристическия данък.
Политиците са въвели тези политики, за да запазят качеството на живот на жителите. Заместник-кметът на Амстердам Софян Мбарки споделя, че целта на неговото правителство е да направи Амстердам отново „годен за живеене“ за местните жители.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!