От отдалечен миньорски град в Нова Зеландия до страшен призрачен остров в Япония, ще ви отведем на едно пътешествие до 14 от най-завладяващите и зловещи призрачни градове в света.
Бихте ли се осмелили да посетите някое от тях?
Нека ги разгледаме:
1. Старият призрачен път, Нова Зеландия
Тази 85-километрова пътека на Южния остров на Нова Зеландия започва от изоставения миньорски град Лайъл и става все по-странна и призрачна, докато преминавате фрагменти от населени места: училища, хотели и гробища.
Това е страната на миньорите на злато от онези дни, вече изоставени сред природата, докато следвате стар маршрут на миньора дълбоко в пустинята.
2. Орадур-сюр-Глан, Франция
На 10 юни 1944 г. село Орадур-сюр-Глан в Оу-Виен в окупирана от нацистите Франция е разрушено, когато 642 от неговите жители, включително жени и деца, които не участват в боя, са избити от фашистите.
Наблизо след войната е построено ново село, но президентът Шарл дьо Гол нарежда оригиналът да се поддържа като постоянен мемориал и музей.
3. Крако, Италия
Разположен високо в южната част на Италия в района на Базиликата, средновековният град Крако е като приказка за духове.
До 60-те години прекомерната експанзия е довела до свлачища, които принудили 1800 жители да се изнесат.
Изоставянето на града-призрак, го прави туристическа атракция и популярно място за заснемане.
4. Колманскоп, Намибия
Колманскоп е град-призракв южната част на Намибия. Намирането на диамант през 1908 г. и откриването на диамантени находища, кара селището да процъфтява в този си период. Осъзнавайки, че района е богат на диаманти, немските миньори започват заселване. Водени от огромните богатства, градът се изпълва с удобства и институции, включително болница, бална зала, училище, театър и казино и първата рентгенова станция в южното полукълбо, както и първият трамвай в Африка.
Градът започва да намалява през Втората световна война, когато диамантеното поле бавно започва да се изчерпва. До началото на 50-те години районът е в тежък упадък. Ускоряването на гибелта на града десетилетия по-рано е откриването през 1928 г. на най-богатите ромбовидни находища, известни някога, на плажните тераси на 270 км южно от Колманскоп, близо до река Оранж.
5. Вила Епекуен, Аржентина
Това, което някога е било популярно СПА градче, изчезва безследно в средата на 80-те години. Погълнат от наводнение, той остава изгубен до 2009 г., когато солените води започват да се оттеглят и мощите на този изгубен град се появяват отново.
Разположен на 540 км югозападно от Буенос Айрес, той вече е достъпен по груба пътека, облицована с вкаменени дървета. Това е един истиснки призрачнен град.
6. Риолит, Невада, САЩ
Градът започва развитието си в началото на 1905 г. като един от няколкото минни лагера, които възникват след перспективно откритие в околните хълмове. По време на последвалия златен прилив, хиляди търсачи на злато, разработчици, миньори и доставчици на услуги се стичат в района за добив на злато. Мнозина се заселват в града, който лежи в закътан пустинен басейн в близост до най-големия производител в региона - рудникът Montgomery Shoshone.
Индустриалът Чарлз М. Шваб закупува рудника „Монтгомъри Шошоне“ през 1906 г. и инвестира сериозно в инфраструктура, включително водопровод, електрически линии и железопътен транспорт, обслужващи града, както и мината. До 1907 г. Риолит има електрически светлини, водопроводи, телефони, вестници, болница, училище, оперна зала и фондова борса.
Населението на града намалява почти толкова бързо, колкото се е повишил. След изчерпването на най-богатата руда, производството намалява. Земетресението в Сан Франциско от 1906 г. и финансовата криза през 1907 г. затрудняват набирането на капитал за развитие. През 1908 г. инвеститорите в рудника „Монтгомъри Шошоне“, загрижени за това, че е надценен, поръчват независимо проучване. Когато резултатите от проучването се оказват неблагоприятни, стойността на акциите на компанията се срива, като допълнително ограничава финансирането. В края на 1910 г. рудникът функционира със загуба и се затваря през 1911 г. По това време много неработещи миньори се преместват на друго място, а населението пада доста под 1000 души. Към 1920 г. е близо до нула, а сега това е един призрачен град.
7. Остров Хашима, Япония
Само част от този крепостен призрачен остров е отворен за посетители.
Обграден от морска стена, градът е плътно натъпкан с високи сгради за работниците, които някога са управлявали подводната му мина, а когато всичко е затворило преди около 45 години, всички са напуснали.
Сега посетителите могат да стъпят тук само на официална обиколка от близкия Нагасаки, но този зловещ метрополис (някога дом за над 5000) си заслужава да бъде разгледан.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!