Предвижда се туризмът в Европа да продължи възстановяването си след пандемията, като международните пристигания се очаква да се увеличат между 3% и 5% тази година, според доклад на Natixis CIB. Ръстът се дължи до голяма степен на връщането на пътуващите от Азия и стабилното търсене от други региони. Скоростта на възстановяване обаче ще зависи от стабилните икономически условия и липсата на големи геополитически сътресения, предполага проучването „Европейски туризъм: Анатомия на отскока“.
Туристическият сектор в Европа беше сред най-тежко засегнатите от пандемията, като неговият дял от БВП спадна от 4,3% през 2009 г. до едва 2,6% през 2020 г. През този период броят на международните пристигания на туристи се срина с 68%, което доведе до значителни финансови загуби в целия континент. Спадът в приходите от международен туризъм възлиза на 294 милиарда евро, като Испания понася най-значителното въздействие, губейки 53,8 милиарда евро. Въздействието се усети и в световен мащаб, като приносът на сектора към световния БВП се сви от 3,9% през 2019 г. на 1,8% през 2020 г.
Въпреки тежкия спад, европейският туризъм демонстрира устойчивост. Силното възстановяване на търсенето след облекчаването на ограниченията за пътуване помогна на индустрията да се възстанови бързо. До 2023 г. пристигащите международни туристи се върнаха до 95% от нивата от 2019 г., а до 2024 г. надминаха цифрите отпреди пандемията. Въпреки че някои дестинации се възстановиха по-бързо от други, общата туристическа активност в цяла Европа вече се върна към нивата отпреди кризата.
Темпът на възстановяване обаче варира значително в различните страни. Испания e една от най-успешните в възстановяването на позицията си на водеща туристическа дестинация, като почти достигна броя на посетителите отпреди пандемията през 2022 г. и ги надхвърли през 2023 г. Това я постави сред петте най-бързо развиващи се европейски държави по отношение на международни пристигания. За разлика от тях, Франция и Германия все още не са видели пълно връщане към предишните нива на туризма. Докладът приписва тези различия на различните реакции на политиката по време на пандемията и стратегиите, приложени след това в подкрепа на съживяването на сектора.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!