В квартал Колониа Хуарес в Мексико Сити се намира мястото, което ще ви пренесе в света на шоколада. Музеят „МУЧО: Мундо чоколате“ (МНОГО: Шоколадов свят) си поставя за цел ще ви разходи из историята на сладкото изкушение още от първото му вкусване от индианците олмеки, през усъвършенстването му от маите и разпространението му по света от испанските завоеватели.
Приключението започва още от входа на музея, където посетителите са посрещани с блокче натурален шоколад.
Следва едно въображаемо пътешествие, което представя шоколадовата култура на различни народи и разкрива кои са държавите, произвеждащи и консумиращи най-много шоколад в света.
Това е и мястото, на което ще се запознаете и с термини от шоколадовия свят, за чието съществуване не сте и предполагали. Например знаете ли какво ще рече чоколатада? Това е шоколадов празник, който събира приятели на по шоколад и някоя интересна история за любимия сладкиш. А пък чоколатеро е човекът, който произвежда шоколад.
Тук можете да разгледате и различни прибори, предназначени за сервиране и консумиране на какаовото вълшебство – чаши, мелнички, хаванчета, специални камъни за ръчно смилане на какаовите зърна, лъжичи. В същата зала ще видите и шоколадови скулптури, и пясъчник, но не от пясък, а от шоколад на прах, в който можете да пишете и рисувате с ръка.
Музеят разполага и с шоколадов кът, с мостри на различни видове от сладкиша, с коридор със закачени торбички, пълни с парченца от него, където ще почувствате завладяващата сила на шоколадовия аромат.
В края на обиколката си ще достигнете до магазин, откъдето ще можете да си закупите частица шоколадово удоволствие. Ще откриете и ресторант, естествено, предлагащ шоколад.
В музея ще откриете и ателие, в което можете да станете част от приготвянето на шоколад, да създавате нови шоколадови рецепти, да се развихрите в сътворяването на шоколадови шедьоври.
А сред шоколадовите факти, с които ще ви запознае музеят, са:
- когато похапвате шоколад, тялото ви отделя хормони, присъщи за влюбването
- шоколадът е основна храна за войниците, защото им осигурява необходимата енергия за тежки сражения
- редовната консумация на какао благоприятства за кръвообращението
- древните мексиканци използвали какаовите зърна за разменна монета
- индианците, чиято задача била да пренасят какаото на гръб, се наричали тамемес или тламама (в превод - носачи )
- шоколадът на прах е създаден прз 1828 г. от холандския химик Конрад Йоханес ван Хойтен
- първата фабрика за шоколад в Мексико е на Дон Мануел Гутиерес де ла Росаспоред
- според речника на мексиканеца Франсиско Х. де Сантамария думата шоколад произлиза от древните думи на маите - chokol (горещ) и a (вода).
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!