Нещата, които трябва да знаете за Ирак

  • Нещата, които трябва да знаете за Ирак
    Нещата, които трябва да знаете за Ирак

Ирак има дълга и богата история. Регионът е дом на най-старата цивилизация в света и е произвел първата писменост. Две реки поддържат земята плодородна, но според Корана, голямо наводнение залива региона, удавяйки всички, които не са били на Ноевия ковчег.

Готови ли сте да научите повече за този забележителен регион? Ето някои от най-интересните факти за Ирак.

1. Шест държави граничат с Ирак

Нещата, които трябва да знаете за Ирак
Снимка: pixabay

Република Ирак е държава в Близкия изток. Споделя международни граници с шест държави. Турция граничи с нея на север, Иран на изток, Кувейт на югоизток, Саудитска Арабия на юг, Йордания на югозапад и Сирия на запад. Персийският залив се намира по протежение на югоизточния му бряг. Столицата е Багдад, това е и най-големият град в Ирак. Населението на Ирак, към 2022 г., е почти 41 милиона. Официалните езици на Ирак са арабски и кюрдски.

2. Името Ирак се използва от векове

Името ал-ʿИрак на арабски (الْعِرَاق) се използва отпреди шести век. Има много предположения за произход на името, но арабската народна етимология превежда името на Ирак като „дълбоко вкоренен, добре напоен“. Това може да се отнася до буйните речни земи на пустинята.

3. Ирак е дом на най-старата цивилизация в света

Двете големи реки, които текат през Ирак са Тигър и Ефрат. Тези реки правят земята на Ирак много плодородна, оттук и името на страната, което означава добре напоена. Разположен в системата на реките Тигър-Ефрат е регион, известен като Месопотамия. Този исторически регион се смята за най-старата цивилизация в света и датира от около 3300 г. пр. н. е. до 750 г. пр. н. е.

4. Ирак е създал най-ранната писмена система в света

Съществуващо от преди 3200 г. пр. н. е. и възникващо от това, което сега е Ирак, клинописното писмо е най-старата форма на писане в света. Шумерите са изобретили клинописното писмо, което се характеризира с различни клиновидни знаци и символи върху глинени плочки.

5. Ирак получава независимост през 1932 г

В средата на 7 век сл. н. е. мюсюлманското завоевание на Месопотамия установява исляма в Ирак. След това Османската империя управлява региона от 1534-1704 г., а след това отново от 1831-1920 г. Мамелюкската династия на Ирак управлява от 1704 до 1831 г. Британците завладяват Ирак от Османска Турция по време на Първата световна война и управляват нацията от 1920 до 1932 г. На 3 октомври 1932 г. кралство Ирак получава независимост от Великобритания.

6. Иракското знаме включва Такбир

Нещата, които трябва да знаете за Ирак
Снимка: pixabay

Знамето на Ирак включва три равни ивици от червено, бяло и черно. Трите цвята идват от знамето на Арабското освободително движение. Всеки цвят представлява различна епоха в историята на арабския народ. Черното проследява корените си в пророчески времена и е взето от знамето на Мохамед и халифата Рашидун. Червеният цвят идва от знамето на движението Khawarij (656–661). Белият цвят представлява по-късния Омаядски халифат (661–750 г. сл. н. е.). Зеленият цвят идва от Фатимидския халифат (10-12 век) и зеленото също има редица традиционни асоциации в исляма. В центъра на знамето на Ирак е Такбирът, изобразен в зелено. Такбир е името на арабската фраза ʾAllāhu ʾakbaru (ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ), което означава „Аллах е най-великият“.

7. Ноевият ковчег е построен в Ирак

Ислямските традиции вярват, че пророкът Нух/Ной е построил своя ковчег в иракския град Куфа. Коранът казва, че Бог казва на Ной да построи лодка, Ковчег, и да го напълни с двойки от всяко животно, семейството на Ной и група вярващи в Бог. Всички хора, които не послушали проповядването на Ной, са били удавени по време на големия потоп, включително един от синовете на Ной.