Витоша е първият парк в България и на Балканския полуостров.
Обявен е една година след Лондонското определение за национални паркове. През 1936 г., под влияние на Съюза за защита на природата – инициатор и за обявяването му, е изготвена и обнародвана Наредба – закон за защита на родната природа, според която паркът не е вече национален, а народен.
Какво можем да видим в Природен парк "Витоша":
Витоша е един сложен и твърде интересен обект от геоложка, растителна, животинска и туристическа гледна точка. Нейното голямо теренно и природно разнообразие от извори, реки, водопади, торфища, морени и гори винаги е привличало и занимавало природолюбителя и туриста.
Този интерес и възможност за посещение се засилва и от непосредствената близост на Витоша до столицата. Като начало на модерен и организиран туризъм може да се приеме първият излет до Черни връх на 28 август 1895 г. – дело на писателя Алеко Константинов.
Черни връх
Това е най-високият връх във Витоша – 2290 м. и вторият най-ветровит връх в България след връх Мургаш. Има няколко варианта за изкачването му – от квартал Симеоново или село Железница, а също така и от Златните мостове – през хижа Кумата или хижа Еделвайс – изкачване при Конярника – Черни връх. От върха се открива чудесна панорамна гледка към Рила и Стара планина.
Връх Камен дел
Пътеката до този връх започва вдясно от хижа Алеко, като е приятно да се върви по нея, тъй като не е стръмна. Височината на Камен дел е 1860 м., а скалистата му структура налага в края на изкачването да се мине през каменист терен. От върха се открива възможно най-добрата панорамна гледка към София.
Връх Ярловски Купен
Изкачването на връх Ярловски Купен в югоизточната част на планината дава всичко, което може да се очаква от един преход по високото – спокойствие, тишина, чудесни гледки и физическо натоварване, носещо съответното удовлетворение след себе си. Върхът е висок 2173 м и е наречен така на името на село Ярлово, разположено по южните склонове на Витоша. Въпреки името си обаче, в действителност Ярловски Купен се намира по-близо и е по-удобен за изкачване от село Железница, което отстои на почти 20 км от София. До него има хубав асфалтов път, а при липса на лично превозно средство спокойно могат да се използват автобусните линии с номера 69, 70 и 98 от мрежата на столичния градски транспорт.
Златните мостове
Разположена на надморска височина от 1300 до 1500 м., това е местност, която представлява най-голямата каменна река в района (намира се по поречието на Владайска река). Тук са се образували морени, повечето от които са покрити с жълтеникави лишеи. Огрени от слънцето, те придобиват златист цвят – оттук идва и името на тази природна забележителност. За да стигнете до Златните мостове ще трябва да вървите по пешеходна пътека, тръгвайки от квартал Княжево, или от квартал Владая по долината на Владайска река. Има и вариант да се придвижите от квартал Бояна по автомобилен път.
Боянският водопад
Боянският водопад е най-високият водопад на територията на Витоша – височината му е около 20 метра. Има три пътеки, по които може да се стигне до него, като най-бърз и лесен е достъпът откъм Копитото (отнема около час). Останалите две пътеки започват от местността над Боянската църква. Първата е доста стръмна и се движи срещу течението на Боянска река (пътеката е с бяло-зелена маркировка). Втората пък набира височина по-бавно, но също е много интересна, тъй като минава край красивото Боянско езеро.
Копитото
Местността Копитото се намира на 1350 м. надморска височина, а до нея се стига за около 1:30-2:00 часа ходене пеш, като изходни пунктове са кварталите “Овча купел” или “Княжево”. Най-добрата панорамна гледка към София се открива от мястото, където са останките от кабинковия Княжевски лифт.
Пещера Духлата
Духлата се намира в югозападната част на Витоша и е най-дългата пещера на територията на България – 17 600 м. и дълбочина 53 м. Възникнала в резултат от подземните течения на река Струма, тя е една от най-сложните пещерни системи в страната – представлява лабиринт от тунели, галерии, подземни езера и водопади. Мястото е дом на много видове животни, сред които са и прилепите. Пещерата е затворена за свободни посещения, поради опасностите, които крие. Ако все пак решите да влезете, трябва да сте екипирани подходящо и да имате обучен водач на разположение.
Крепостта Кръсто
Представлява тракийска крепост, датирана отпреди 2 500 години, когато районът е бил ценен заради наличието на желязо и злато. Разположена е на десния бряг на река Струма – северозападно от село Боснек. Най-прекият път до крепостта (и най-стръмният) е право нагоре по склона на вековен дъб, при входната табела за село Боснек.
Водопад Зверчето
Този не особено известен водопад се намира по пътя от квартал Бояна към Боянския водопад, като е разположен в най-стръмната част на пътеката. Височината му е 15 метра.
Музей на мечката
България се радва на много и различни по рода си музей. За някои от тях сте чували и се е споменавало често, но други може и да сте пропуснали. Сега ще обърнем внимание на един малко по-различен и интересен музей, а именно "Музей на мечката" в ПП "Витоша". В музея са представени начинът на живот и биологията на най-едрия европейски хищник – кафявата мечка. Посетителите могат да се запознаят с видовете мечки, с разпространението на кафявата мечка в България, с нейните местообитания и годишен цикъл, с правилното поведение в планината при среща с мечка. Представени са и някои традиционни народни вярвания, свързани с мечката.
Боянската църква
Съвсем близо до София, закътана в полите на Витоша, под дебелата сянка на вековни секвои, Боянската църква е един от малкото средновековни паметници, които можем да разгледаме в пълната им цялост. Всеки е чувал за красотата й и високата й историческа стойност, но малко хора знаят, че първоначалното й преназначение е било да брани древна Сердика от враждебни нашественици.
Интересно за стенописите в храма е, че показват преди всичко съществуващи хора - над 240 отделни изображения на различни хора с техните размисли и чувства. Наистина има хипотеза, според която всяко от изображенията има свои реален прототип. Битовите елементи също са много добре представени. Такива са дрехи, мечове, лъкове, копия и различни типове ризници. Изображенията в профил са много голяма рядкост за Средновековието, а тук са в изобилие. Това е една от причините да се смята, че тези стенописи са предшественици на европейския Ренесанс. Всичко това прави стойността на Боянската църква много висока. Тя е включена в списъка на ЮНЕСКО за световното наследство.
Маршрути: Съвсем близо до Боянската църква започва маршрутът към Боянския водопад, Боянското езеро и хижа Момина скала.
Драгалевският манастир „Успение Богородично“
Разположен над София, сгушен в планината, в живописна природна картина от букови гори до Драгалевска река край пътя за хижа „Алеко“ и Черни връх. Отстои на 1 километър от софийския квартал Драгалевци и на 600 метра от софийската вилна зона Милкова кория. Той става прочута обител, с основание е наричан „Царски манастир“ и макар да не е централен, е най-издигнатият сред 14-те манастира, образуващи прочутата Софийска Света гора. Днес манастирът е женски. До него се стига по асфалтиран път, отклоняващ се от шосето към Щастливеца.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!