Обичате изкуството? Тогава го съчатайте с другото си любимо занимание - пътуването и посетете Ловеч! За 14 пореден път, през 2018 г., градът ще е домакин на единствения по рода си национален пленер по живопис за художници с физически увреждания „Синя зона“.
Проявата се организира от сдружение „Синя зона” в партньорство с Ловчанско читалище „Наука-1870 г.” и с финансовата подкрепа на Община Ловеч.
В сдружение „Синя зона” членуват художници с утвърдено име и творчески постижения. Пленерът им дава възможност да напуснат тесните пространства на своите ателиета и да творят в една общност, като обменят опит и творчески идеи. По традиция всеки от художниците остава по една картина като дарение на Община Ловеч.
Пленерът ще се проведе от 30 юни – до 5 юли и в него ще вземат участие художниците: Никола Русев от Плевен, Цветелина Цонева от Попово, Петкан Наков от Ловеч, Жоржета Тодорова от Велико Търново, Паола Стоева от София, Васко Василев от Елхово, Миню Бонев от Габрово и организаторът на събитието ловешкият художник Тихомир Витков.
Участниците в пленера ще творят в рамките на седмица в стара варошлийска къща, известна като Янковата къща. Те ще създадат по две живописни творби с мотиви от града и ще ги представят в изложба в Стара градска баня „Дели Хамам“.
Тя е построена през XVII – XVIII век и е архитектурно-строителен паметник с национално значение. Характерната ѝ архитектура се вписва в цялостния облик на квартал Вароша. Смята се, че това е последният турски хамам, използван като хигиенна баня в страната.
В момента банята е превърната в едниствения атракцион, посветен на водата. Под стъклен под в две от помещенията може да се види възстановена в оригинал вид отоплителна система „хипокауст“, а благодарение на интерактивните програми и мултимедийните ефекти посетителите наблюдават и научават много интересни „водни“ събития и факти.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!