Островите Галапгос са известни със своята разнообразна флора и фауна, която е била идеалното поле за изследванията на Чарлз Дарвин, довели по -късно до развитието на теориите за естествения подбор и еволюцията. Историята на архипелага, която е свързана с хората, обаче е малко по-мрачна.
През 1832 г. островите са анексирани от Еквадор и скоро след това са превърнати в затворнически колонии. Осъдените са били докарвани от сушата, за да работят в земеделските ферми и плантации. Островите са били избрани за тази цел, заради отдалечеността си от континента, но планът не е проработил, защото суровите условия са били причина за поредица яростни затворнически бунтове.
Може би най-известният остров-затвор на Галапагос е бил Исабела, където е открита колония през 1946 г. Тогава 300 затворници са откарани там, зада да строят безсмислена каменна стена за наказание за престъпленията си. Те трябвало да извървят дълги разстояния до кариерата, да изрязват големи късове вулканични скали и да ги откарват обратно на мястото на обекта. Множество затворници умрели по време на работата, а през 1958 г. те се вдигнали на бунт, който довел до затварянето на лагера през следващата година.
Днес останките от тяхната Стена на сълзите все още са там и могат да бъдат видени.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!