Военният туризъм процъфтява в Украйна на фона на продължаващия конфликт

  • Военният туризъм процъфтява в Украйна на фона на продължаващия конфликт
    Военният туризъм процъфтява в Украйна на фона на продължаващия конфликт

Военният туризъм се очертава като ниша, но разширяваща се индустрия в Украйна, въпреки продължаващия конфликт. Феноменът, понякога известен като „тъмен туризъм“, привлича пътешественици, които искат да посетят разкъсани от война места и да научат за съпротивата на страната срещу руската инвазия. Един такъв обект е Ирпинският мост, ключов символ на отбраната на Украйна, който беше разрушен по време на войната. Мостът се превърна във фокусна точка за посетители, включително испанския пътешественик Алберто Бласко Вентас, който наскоро документира пътуването си до района за своя канал в YouTube. 23-годишният софтуерен инженер признава, че се чувства притеснен във военната зона, но въпреки това оправдава пътуването си като уважително и насочено към повишаване на осведомеността, въпреки опасенията на семейството му.

Украинските туристически компании се възползват от тази тенденция. War Tours, например, е приютил около 30 туристи тази година, с посетители главно от Европа и САЩ. Предложенията на компанията варират от 150 до 250 евро, като част от приходите ще бъдат в подкрепа на украинската армия. Съоснователят Дмитро Никифоров подчерта, че целта на тези обиколки не е печалба, а запазване на паметта за продължаващия конфликт. Друга компания, Capital Tours Kyiv, предлага подобни изживявания, включително посещения на военни обекти в Киев и околните райони, като Буча и Ирпин, където бяха извършени зверства върху цивилното население причинени от руснаците в началото на 2022 г. Някои туристически пакети също така предлагат многодневни пътувания близо до фронтови линии в Южна Украйна, като цените достигат до 3300 евро.

Докато някои местни жители виждат икономически ползи от военния туризъм, други имат смесени чувства. Руслан Савчук, жител на Ирпин, постави под съмнение привлекателността на живота под постоянна заплаха. Той сподели, че наскоро близо до дома му се е разбил дрон, преживяване, което не би пожелал на нито един посетител. Въпреки това той също така призна потенциала на туристите да донесат така необходимите приходи в района.

Възходът на военния туризъм предизвика дебати за неговата етика. Местният съветник Михайлина Скорик-Шкаривска посочи, че докато много жители приемат наплива от туристи, други гледат на печалбите от подобни начинания като на "кървави пари". Ръководителят на Националната агенция за развитие на туризма на Украйна, Мариана Олескив, призна, че индустрията се сблъсква морални предизвикателства, но отбеляза, че нейният растеж е неизбежна последица от продължаващия конфликт.

Гледайки напред, Украйна също се готви за следвоенен туристически бум. Страната е подписала споразумения с големи платформи като Airbnb и TripAdvisor за привличане на посетители, след като конфликтът отшуми. Въпреки войната, туристическият сектор на Украйна показва устойчивост, като приходите през тази година надхвърлиха общите за 2021 г. Вътрешният туризъм, стимулиран от мъже, които не могат да напуснат страната поради военно положение, има ключов принос за този успех. Олескив изрази оптимизъм за бъдещето, като подчерта, че глобалното внимание, което Украйна получава по време на войната, проправя пътя за жизнена туристическа индустрия през следващите години.