Парк Лабиринт Орта е исторически градина в Орта-Гинардо - квартал в Барселона и най-старият по рода си в града.
Разположен в бившето имение на семейство Десвалс, до билото на Колсерола, паркът се състои от неокласическа градина от 18 век и романтична градина от 19 век. На долната тераса е лабиринтът от жив плет, който дава името на парка.
Историята на парка започва през далечната 1791 г., когато маркиз Джоан Антони Десвалс създава дизайна на неокласическа градина в сътрудничество с италианския архитект Доменико Багути. Изпълнението е направено под ръководството на майстори строители Яуме и Андрю Валс, както и френския градинар Джоузеф Делвалет.
В средата на 19 век потомците на маркиза наели архитекта Елис Роджент да разшири парка. Тогава е създадена романтична градина с цветни лехи, беседки, огромни дървета и водопад. Към градината е добавен и воден канал, който свързва горната тераса и междинната.
В края на 19-ти век имението Десвалс става място за социални и културни събития, включително театрални представления на открито.
През 1967 г. семейство Десвалс предава парка на град Барселона, който е отворен за обществеността през 1971 г. През 1994 г. са извършени широки реставрационни дейности с финансовата подкрепа на Европейския съюз.
Паркът в момента е музей-градина с брой посетители, ограничени до не повече от 750 души едновременно, за да се запази деликатната среда и структури на района. В стария дворец на Девалс се помещава от 1993 г. Центърът на Формасио дел Лаберинт (градски институт за градинарско образование), както и специализирана библиотека.
Точно до входа на парка стои бившият дворец на фамилията Десвалс - сграда с неоарабски и неоготични елементи. Там се намира и Torre Sobirana - древна средновековна наблюдателна кула.
Паркът, който се простира на площ от 9,1 хектара, е разделен на две части: неокласическата градина и романтичната градина.
Около парка има множество скулптури, някои изобразяващи мотиви от гръцката митология, а други с народни мотиви, както и редица фонтани, извори и басейни.
Неокласическата градина се състои от три тераси:
- На долната тераса е лабиринтът от жив плет, който дава името на парка, съставен от 750 метра подрязани кипариси. На входа на лабиринта има мраморен барелеф, изобразяващ Ариадна и Тесей, а в центъра - статуя на бог Ерос.
- На междинната тераса, точно над лабиринта, има два павилиона в италиански стил с тоскански колони и статуи на Данаи и Ариадна. До голямото стълбище, което води до третото ниво, има бюст на Дионис, богът на виното.
- На третата и най-горната тераса има павилион, посветен на деветте музи, увенчан от скулптура, изобразяваща изкуството и природата, в подножието на която може да се прочете: Artis Naturaque Parit Concordia Pulchrum („Създава се хармонията между изкуството и природната красота") и от другата страна: Ars Concors Foetum Naturae Matris Alumbrat (" Хармоничното изкуство дава светлина върху плода на майката природа"). Зад павилиона има голямо езерце с вода, идваща от естествен източник.
Романтичната градина е разпределена в серия цветни лехи под сянката на огромни дървета.
На най-северната граница от тази страна на парка има водопад.
От оригиналния дизайн не са останали много следи, но изглежда, че романтичната градина е била построена, намеквайки за темата за смъртта - дори е имало реплика на малко гробище, отдавна изчезнало - докато неокласическата градина се върти около тема за любовта.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!