На 31 ноември, четвъртък, от 19:00 с Преглед на българския дизайн 2024: Материя на изображението в Swimming Pool се открива седмото издание на фестивала за дизайн МЕЛБА — единствено по рода и мащаба си събитие в България. Предстоят десет дни изложби, дискусии, представяния и международен симпозиум, които срещат публиката с местни и международни постижения в областта на дизайна. Пълната програма е публикувана тук.
Акцентът върху световните тенденции идва с международния симпозиум Мелба (02.11), който предлага лекции на забележителни специалисти със световна кариера в областта на дизайна, илюстрацията, продуктовия дизайн, кураторската работа. На сцената на Топлоцентрала ще посрещнем 6 студиа от четири различни държави: Сийтал Соланки, основател на студиото за дизайн Ma-tt-er, изследва връзката s естествените ресурси и експериментите с материали, а сред клиентите ѝ са брандове като NIKE, Google, Venice Biennale, Dezeen, IKEA/SPACE10, British Council, The Design Museum London, Hyundai; Испанският дизайнер Макс Енрих провокира усещането ни за естетика и функционалност като създава мебели, по-близки до скулптори, а сред клиентите му е Hermès; Брам Брьорсе и Мауриц Вотерс, основатели на Studio Airport, независима практика в областта на графичния дизайн и филма, която изследва пресечните точки на тези две дисциплини и печели с балансирания си подход между комерсиално и творческо национални и международни награди, сред които The Webby Awards, Awwwards, European Design Awards, ADC Awards, Stack Awards; Анна Сарвира е илюстратор, куратор и арт директор, родена в Киев, съосновател на Pictoric Illustrators Club – културна организация за изложби на илюстрации и графики; Кирстен Алгера и Ернст ван дер Хувен, нидерландски изкуствоведи и дизайнери, основатели и арт директори на MacGuffin (2015), многократно награждавано списание за дизайн и занаяти, което разказва завладяващи истории за живота на прозаичните предмети като пън, легло, въже и др. Вратите на Топлоцентрала отварят в 10:30, лекциите започват в 11:00, а във фоайето ни очаква внимателно подбрани участници с отношение към дизайна, храната и кафето.
Освен върху утвърдените имена, фестивалът поглежда и към работата на младите автори. В тази посока е поредицата „Дипломен проект", която представя Данаил Капчин и неговата модна колекция Pandæmonium. Тя разглежда ролята на демоните в съвременното общество през езика на облеклото и приканва посетителите да се включат в провокативен експеримент, умело смесващ форми, силуети, аромати и звук чрез невербалния език на модата. Изложбата е подредена в галерия УниКредит Студио.
За втора поредна година съпътстващата програма включва и продуцирана от Комплект дизайн резиденция. „Мамо Джанка" е съвместен проект на поетесата Божана Славкова и илюстраторката Стефани Неделчева, които прекарват време заедно в Чепеларе през август. Там вниманието им е привлечено от голямото разнообразие от джанки, всички еднакво пренебрегнати и необрани от местните. Изложбата е в новото пространство L44.
Седмото издание на фестивала за дизайн Мелба е и домакин на външна изложба с поредица от плакати на съвременни украински илюстратори с куратор Анна Сарвира (Украйна). Серията плакати са подредени в парковото пространство на НДК (пред кино Кабана) и са част от архива на украинския колектив Pictoric – общност от съвременни украински илюстратори и графични дизайнери, които събират и създават илюстрации, плакати и комикси и интерпретират въздействието на войната върху всеки аспект от всекидневието.
Сред акцентите в програмата са и следните изложби:
- Преосмисляне на наследството в Институт Лист, която представя колекция творби на дипломанти на университета за изкуство и дизайн в Будапеща MOME.
- Опрашителите на Словения, резултат от сътрудничеството между Studio Airport и Emergence Magazine, съчетава социален дизайн и документалистика, за да изследва ключовите роли на опрашителите и тяхното крехко състояние във времена на екологичен разпад.
- Български продуктов дизайн: мебели в галерия Сан Стефано Плаза е организирана от списанието за интериор и архитектура MD. Тя събира победители в конкурса „Българска мебел на годината" и представя реални продукти на някои от най-талантливите съвременни български дизайнери, работещи в България и чужбина в периода 2011 — 2023 година.
- Като част от фестивала DOT Sofia лансира отворена покана за сувенир за своя Klek Shop с изложба от журито, което ще оценява подадените идеи, посветени на интерпретации по темата Женски пазар.
Фестивалът включва и два Мелба класа. „Къде искам да пристигна" с арх. Пенка Станчева е посветен на създаването на портфолио, което ще те изведе по пътя на желаната кариера и е подходящ за млади архитекти и интериорни дизайнери. „Радикално: извън обичайната рутина" с водещ Филип Бояджиев — дизайнера и визуален артист, си поставя за цел да предложи възможност за бягство от креативния блокаж и да върне удоволствието и вярата в процеса. В партньорство с галерия Lobster е класът на Цветислава Колева „Хартиени изрезки", фокусиран върху творческата работа с хартия.
Всички изложби, част от програмата, са със свободен достъп, а за МЕЛБА класовете и симпозиума се изисква допълнително записване и заплащане на билет.
Фестивалната програма е във Фейсбук и Инстаграм профилите на Melba Design Initiatives, както и на уебсайта festival.melba.bg.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!