Ново проучване предполага, че древните египтяни може да са използвали уникална хидравлична асансьорна система, за да помогнат за изграждането на пирамидата на Джосер, една от най-старите и емблематични пирамиди в Египет.
Изследването, публикувано в PLOS ONE от Xavier Landreau и неговия екип от палеотехническия институт CEA във Франция, предполага, че водата може да е изиграла ключова роля в изграждането на това древно чудо.
Пирамидата на Джосер, известна още като Стъпаловидната пирамида, е построена около 2680 г. пр.н.е. като погребален комплекс за фараона Джосер от Третата династия.
Въпреки това, точните методи, използвани за изграждането на тази масивна структура, отдавна са мистерия.
Според проучването близкото заграждение Gisr el-Mudir - древна структура, чиято цел преди това не е била ясна - може да е служила като "възвратен язовир" за събиране на вода и утайки.
Освен това, поредица от отделения извън пирамидата може да са били използвани за пречистване на водата, позволявайки на утайката да се утаи, докато водата тече през всяка секция.
Изследователите предполагат, че тази вода може да е била канализирана в шахти в рамките на пирамидата.
Тъй като нивата на водата се покачваха, може да са повдигнали поплавъци, носещи тежките строителни камъни, което е улеснило издигането им до по-високите нива на пирамидата.
Въпреки че са необходими повече изследвания, за да се разбере как водата би се движила през тези шахти и колко вода е била налична по това време, това проучване предлага нова гледна точка за това как древните египтяни може да са използвали хидравличната енергия.
Това откритие отваря нова област на изследване за учените, като се фокусира върху това как водната енергия може да е била използвана при изграждането на древните пирамиди в Египет, пише Knowridge. Според изследователите това съвместно усилие е разкрило възможността хидравличната технология да е изиграла значителна роля в изграждането на стъпалата на пирамидата в Сакара, предлагайки свежи прозрения за инженерните способности на древните египтяни.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!