Никой не е любител на храната в самолетите, но въпреки това обаче понякога ни се налага да я ядем.
Ето няколко интересни факта за блюдата, които се предлагат по време на полет:
1. Храната е сготвена вчера
Повечето ястия са предварително сготвени, обикновено до 12 часа преди времето за излитане. След това се замразяват по специална технология, съхраняват се в огромни складове и чакат да бъдат превозени до отредения за тях самолет. В зависимост от дължината на полета, както и на дължината на закъснение на даден полет, храната остава на борда в замразено състояние за още 12 часа, докато членовете на екипажа не я извадят и претоплят.
2. Храната в първа класа не е по-качествена
Въпреки че е поднесена малко по-изискано, храната в първа класа се приготвя от същите хора, както и тази в икономичната. Затова, ако пътувате в икономична класа и мечтаете за сочните пържоли, които се предлагат в първа класа, докато дъвчете студения си сандвич, то спрете да се ядосвате напразно. Самолетните компании сключват договори с шепа анонимни кетъринг фирми и качеството на предлаганите ястия е сходно.
3. Храната в самолета никога няма да ви бъде особено вкусна
Ниското атмосферно налягане и сухия въздух изсушават носната лигавица, което потиска вкусовите рецептори. Учените дори твърдят, че шумът също влияе на усещането за вкус – бръмченето на двигателите и климатика също разваля обяда/вечерята.
4. Използват се повече подправки
Солените храни, като прецелите, ти се струват по-вкусни, когато летиш. Имайки предвид горните фактори, не е чудно, че готвачите и учените се опитват да направят храната в самолетите малко по-апетитна. Най-важните подправки в случая са солта и пипера и затова те се употребяват в по-големи количества.
5. Храната е нездравословна и е пълна със захар
Хората губят способността си да усещат сладкия вкус, когато са на височина около 10 000 м, затова в порциите се добавя допълнително захар. И макар ястията да изглеждат малки като количество, те са доста вредни и калорични.
6. Водата
Членовете на екипажите често се оплакват в медиите, че в голяма част от случаите съдовете за съхранение на водата не се мият никога. Водата в тях се претопля за приготовлението на чай или кафе. За съжаление, топлите напитки също не са особено вкусни - на тази височина водата завира при по-ниска температура, което не е предпоставка за най-чудесната чаша димящо кафе, например.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!